Influenssa voi nyt iskeä voimalla

Koronavirus on kahtena aiempana vuonna vienyt sijaa influenssalta.

Influenssakausi on kahtena vuonna jäänyt lieväksi. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN
Influenssakausi on kahtena vuonna jäänyt lieväksi. LEHTIKUVA / EMMI KORHONEN

Espoon tartuntatautiyksikön ylilääkäri Topi Turunen kertoo Länsiväylälle, että kaupungin sairaalassa on viime viikkojen aikana ollut keskimäärin noin kymmenen koronaviruspotilasta.

– Korona kiertää edelleen, mutta tautimuoto painottuu lievempään. Hoivakodeissa ja muissa sosiaali- ja terveydenhuollon yksiköissä on ollut yksittäisiä tartuntoja ja pieniä koronaryppäitä. Tilanne on kuitenkin yleisesti ottaen rauhallinen, Turunen kertoo kaupungin koronatilanteesta.

Kahtena viime vuonna koronavirus on vienyt jalansijan influenssalta. Nyt on Turusen mukaan mahdollista, että tilanne voi muuttua.

– Koronan ennustaminen on vaikeata. Olemme nähneet uusien virusmuunnosten tulon ja on mahdollista, että niin käy nytkin, Turunen sanoo.

– On myös arvioitu, että influenssa voi iskeä nyt voimalla.

Ylilääkäri toteaa, että riskiryhmäläisten suojelu ja yleinen huomaavaisuus ovat edelleen tarpeen.

– Ei mentäisi ihmisten ilmoille sairaana ja jos on pakko liikkua, käytettäisiin maskeja, hän toivoo.

LÄHDE: Verkkouutiset/Juuso Laitinen 25.09.2022