Taakka tiedonjakosivusto – seuraa aikamme ilmiöitä

Sovellukset urkkivat

Tämä lista on tylyä luettavaa: Kymmenet sovellukset urkkivat tietoja puhelimen käyttäjästä

Leikepöytä on kätevä tapa siirrellä tietoa sovelluksesta toiseen. Valitettavasti sitä voi käyttää myös väärin. Yllättävän monet mobiilisovellukset ovat harvinaisen kiinnostuneita leikepöydälle tallennetusta tekstistä.

Artikkeliin liittyvä kuva

Uusi iOS 14 -versio raportoi käyttäjälle, kun jokin ohjelma hyödyntää leikepöytää. Sen myötä monille selvisi, että TikTok käyttäytyy leikepöytätietojen tarkistamisen suhteen äärimmäisen aggressiivisesti.

Kyseessä ei valitettavasti ollut edes uusi tieto, sillä jo maaliskuussa raportoitiin TikTokin käytöksestä. Silloin asia ei kuitenkaan noussut otsikoihin yhtä voimakkaasti.

TikTokin lisäksi tutkijat löysivät maaliskuussa yli 50 leikepöytää jatkuvasti vakoilevaa sovellusta. Vaikka löydöstä on aikaa useita kuukausia, jatkaa suurin osa sovelluksista vakoiluaan edelleen. Arstechnica on julkaissut listan ohjelmista, jotka edelleen tutkivat leikepöytää jatkuvasti.

Uutissovellukset:

  • ABC News — com.abcnews.ABCNews
  • Al Jazeera English — ajenglishiphone
  • CBC News — ca.cbc.CBCNews
  • CBS News — com.H443NM7F8H.CBSNews
  • CNBC — com.nbcuni.cnbc.cnbcrtipad
  • Fox News — com.foxnews.foxnews
  • News Break — com.particlenews.newsbreak
  • New York Times — com.nytimes.NYTimes
  • NPR — org.npr.nprnews
  • ntv Nachrichten — de.n-tv.n-tvmobil
  • Reuters — com.thomsonreuters.Reuters
  • Russia Today — com.rt.RTNewsEnglish
  • Stern Nachrichten — de.grunerundjahr.sternneu
  • The Economist — com.economist.lamarr
  • The Huffington Post — com.huffingtonpost.HuffingtonPost
  • The Wall Street Journal — com.dowjones.WSJ.ipad
  • Vice News — com.vice.news.VICE-News

Pelit

  • 8 Ball Pool™ — com.miniclip.8ballpoolmult
  • AMAZE!!! — com.amaze.game
  • Bejeweled — com.ea.ios.bejeweledskies
  • Block Puzzle —Game.BlockPuzzle
  • Classic Bejeweled — com.popcap.ios.Bej3
  • Classic Bejeweled HD — com.popcap.ios.Bej3HD
  • FlipTheGun — com.playgendary.flipgun
  • Fruit Ninja — com.halfbrick.FruitNinjaLite
  • Golfmasters — com.playgendary.sportmasterstwo
  • Letter Soup — com.candywriter.apollo7
  • Love Nikki — com.elex.nikki
  • My Emma — com.crazylabs.myemma
  • Plants vs. Zombies™ Heroes — com.ea.ios.pvzheroes
  • Pooking – Billiards City — com.pool.club.billiards.city
  • PUBG Mobile — com.tencent.ig
  • Tomb of the Mask — com.happymagenta.fromcore
  • Tomb of the Mask: Color — com.happymagenta.totm2
  • Total Party Kill — com.adventureislands.totalpartykill
  • Watermarbling — com.hydro.dipping

Sosiaalisen median sovellukset

  • TikTok — com.zhiliaoapp.musically
  • ToTalk — totalk.gofeiyu.com
  • Tok — com.SimpleDate.Tok
  • Truecaller — com.truesoftware.TrueCallerOther
  • Viber — com.viber
  • Weibo — com.sina.weibo
  • Zoosk — com.zoosk.Zoosk

Muut

  • 10% Happier: Meditation —com.changecollective.tenpercenthappier
  • 5-0 Radio Police Scanner — com.smartestapple.50radiofree
  • Accuweather — com.yourcompany.TestWithCustomTabs
  • AliExpress Shopping App — com.alibaba.iAliexpress
  • Bed Bath & Beyond — com.digby.bedbathbeyond
  • Dazn — com.dazn.theApp
  • Hotels.com — com.hotels.HotelsNearMe
  • Hotel Tonight — com.hoteltonight.prod
  • Overstock — com.overstock.app
  • Pigment – Adult Coloring Book — com.pixite.pigment
  • Recolor Coloring Book to Color — com.sumoing.ReColor
  • Sky Ticket — de.sky.skyonline
  • The Weather Network — com.theweathernetwork.weathereyeiphone

LÄHDE: TIVI/Olli-Pekka Komonen 29.06.2020