Kyllä, William Branhamin profetia vuodelta 1954, jossa hän ennusti yhdysvaltalaisen paavin nousun, löytyy hänen saarnastaan ”Acts of the Holy Spirit”, pidettynä 19. joulukuuta 1954 Jeffersonvillessä, Indianassa. Tässä saarnassa Branham sanoi: ”Uskon, että eräänä näistä ihanista päivistä, kun tämä yhdistynyt kirkollinen konfederatio kokoontuu yhteen, ja uusi paavi tuodaan Yhdysvalloista ja asetetaan sinne profetian mukaisesti, silloin he muodostavat kuvan pedosta.”
Branhamin mukaan tämä tapahtuma liittyy ilmestyskirjan 13. lukuun, jossa puhutaan ”toisesta pedosta”, joka nousee maasta ja jolla on kaksi sarvea kuin karitsalla, mutta se puhuu kuin lohikäärme. Branham tulkitsi tämän viittaavan Yhdysvaltoihin, jossa yhdistyvät siviili- ja uskonnollinen valta.
Jos haluat kuulla tämän profetian esitettynä, voit katsoa seuraavan videon, jossa käsitellään tätä aihetta
LÄHDE: Armo.info/Keijo 13.05.2025
**********
William Branhamin profetia amerikkalaisesta paavista
William Branham sai v. 1954 profetian amerikkalaisesta paavista, mikä on nyt toteutunut ja kristittyjen jakaantumisesta kahteen leiriin, kirkkojen yhdistyneeseen liittoon ja todellisten uskovien muodostamaan Kristuksen ruumiiseen.
LÄHDE: Jouko Pihon sivut/profetioita-12 14.05.2025