Lukijan kirje maamme päättäjille 3.10.2024:
Suomen Tasavallan vetovuorossa olevat, vaaleilla valitut päättäjät.
Sydän itkee verta tätä kirjoitettaessa. Älkää vetäkö Suomea enempää pimeyteen. Olette historiallisella paikalla, ja askel kohti pimeyttä on jo otettu.
Suomen kansalta kysymättä edustajamme laittoi sormen napille ja äänesti YK:ssa etnisen puhdistuksen puolesta Israelin syntysijoilla. Minun ja kymmenien tuhansien muiden on vaikea katsoa, kuinka demokratia sortaa toista demokratiaa, Lähi-idän ainoaa sellaista.
Te ette ymmärrä lähi-itäläistä mentaliteettia. Se koituu lännen vakavaksi vahingoksi. Israel on ainoa, joka tekee vaikeita, raskaita päätöksiä ja toimii. Meidän kaikkien puolesta. Te ette näe sitä.
Kahden valtion malli on rikkinäinen ajatus jo syntyessään. Jihad ei pysähdy palestiinalaisen valtion perustamiseen. Se tuo sodan lähemmäksi Israelia. Se tuo sodan entistä vahvemmin sen rajojen sisäpuolelle. Islamilaisen jihadin ainoa tarkoitus on tuhota Israel, USA ja vääräuskoiset. Hurjaa, pelottavaa sanoa tämä, mutta Suomi sokeudessaan on tätä edistämässä instituutioihin nojaavilla päätöksillään. Kaikki ymmärtävät että todellinen sota käydään median ja politiikan kentillä. Islamilainen jihad on siellä voitolla. Ei tässä ole kyse vain Israelista. Tässä on kyse länsimaisista arvoista ja demokratian säilymisestä. Kun muut heittävät sokeudessaan Israelin bussin alle, he eivät näe että muu länsimaailma on seuraavana vuorossa. Se on sitä jo. Palestiinalaisetkin ovat tässä isompien tekijöiden pelinappuloita: Irania, Hizbollahia, Hamasia, hutheja, talebaneja, ISISistä, Irakin shiia-militioita jne. suurempi ja yhdistävä tekijä on islamilainen jihad. Uskomatonta? Ei. Totta.
Palestiinalaisia sukupolvia on kasvatettu jo vuosikymmeniä juutalaisvihaan aina kouluja ja kotikasvatusta myöten. He mm. pelaavat pelejä joissa tapetaan juutalaisia. Kun juutalainen lapsi menee kesäleirille, palestiinalainen lapsi viedään leirille, jossa hänet opetetaan tappamaan ja sieppaamaan juutalainen. Palestiinalainen syntyy, kasvaa ja kuolee juutalaisvihan ajamana. Rauhanomainen palestiinalaisvaltio on utopiaa.
Presidentti ja ulkoministeri julistaa seuraavansa kansainvälisten instituutioiden päätöksiä tässä asiassa. Älkää olko sokeita. Tehkää oma taustatyönne. Presidentin sanoin: YK on rikki. Niin on, myös UNRWA on enemmän kuin rikki. Se on terroristien alusta, ollut sitä jo vuosikausia. Uskomatonta? Ei. Totta.
Tutkikaa Kansainvälisen rikostuomioistuimen (ICC) taustat. Se on rikki ja korruptoitunut. Miten te ette näe selvää asiaa? Asiaa jonka lukuisat muut maat ovat nähneet ja todenneet jo vuosia sitten. Sen arabi- ja muslimitaustaiset tuomarit, vaikuttimet ja agenda ovat kaikkien nähtävillä. Sen ajojahdin kohteena on ja tulee olemaan Israel niin kauan kuin se saa Suomen kaltaisia ymmärtäjiä. Sama kaava on helppo nähdä YK:ssa ja sen Israelin tuomitsevista päätösten määrästä. Muu maailma yhteensä seuraa tässä määrässä kaukana perässä. Näin Lähi-idän ainoaa demokratiaa sorretaan.
Ei mitään uutta auringon alla. Kun valhetta toistetaan tarpeeksi usein, se muuttuu totuudeksi. Uskomatonta? Ei. Totta.
Te seuraatte instituutioita, koska se on aina ollut Suomen tapa. Ajatellaan, että koska niillä on auktoriteetti, ne ovat aina oikeassa. Kuitenkin itsenäistä päätöksentekoa arvostetaan maailmalla. Suomi, tämä ei ole nyt sitä. Nyt Suomi on hypännyt Iranin ja Venäjän kelkkaan, ja liputtaa terroristien agendaa. Te olisitte monen muun, myös pohjoismaalaisen maan tavoin, voineet pidättäytyä äänestämästä. Uskomatonta? Ei. Totta.
Valitkaa tarkoin kenen leirissä seisotte. Minä ja tuhannet muut kaltaiseni emme voi seisoa tällaisten päätösten takana. Emme seiso niiden takana.
Israelin alueella on aina elänyt juutalaisia. Kansa ei koskaan kokonaisuudessaan poistunut sieltä. Poistuneiden jälkeläiset alkoivat palata alueelle jo 1800-luvulla. Palaavat ostivat maa-alueita paikallisilta arabeilta. Arabien uskonnolliset johtajat käskivät omiaan lähtemään, jotta saisivat oikeutuksen taistella ”maansa takaisin” juutalaisilta. Ne, jotka halusivat jäädä ja tehdä yhteistyötä juutalaisten kanssa, tapettiin. Sama kaava toistuu edelleen. Uskomatonta? Ei. Totta.
FAKTAT, JONKA JOKAISEN PITÄÄ TIETÄÄ:
Israelin valtio perustuu seuraaville tosiasioille:
1. Balfourin julistus marraskuussa 1917
Britannian ulkoministeri myönsi, että Britannia on valmis luovuttamaan osan omasta mandaatistaan silloisesta Palestiinasta (Rooman valtakunta nimesi Israelin alueen filistealaisten mukaan palestiinaksi nöyryyttääkseen Israelia) Israelin perustamiseen.
2. Pariisin konferenssi 1919
Konferenssille esitettiin hieman laajempaa aluetta Israelin rajoiksi, mutta Konferenssi päätti rajaksi Jordan-joen ja Kuolleenmeren.
3. Israelin Itsenäisyysjulistus
Suomi tunnusti heti Israelin valtion ilman varauksia YK:n tunnustamiin Israelin rajoihin.
4. Jordania miehitti 1948-49 Israelin Juudean ja Samarian maakunnat
Jordania pakkosiirsi omaa väestöään ”länsirannalle” saadakseen sen näyttämään ”palestiinalaiselta”. Jordanian kuningas tunnusti tämän YK:ssa puhuessaan.
5. Israel valtasi omat maakuntansa takaisin Kuuden päivän sodassa 1967
6. YK on luisunut antisemitistiseksi instituutioksi.
Yli 90 prosenttia terrorismista kohdistuu Israeliin ja juutalaisiin. YK ei ole koskaan niitä tuominnut.
YK:n UNRWAn työntekijät ovat osallistuneet jopa taisteluihin demokraatista Israelin valtiota vastaan. UNRWAn oman tunnustuksen mukaan 200 heistä on jo kuollut taisteluissa.
Kahden valtion malli perustuu valheelle.
Suuri osa gazalaisista on mm. egyptiläisten jälkeläisiä.
Ei ole olemassa ”palestiinalaisia” vaan esimerkiksi Länsirannan eli Juudean ja Samarian arabit ovat valtaosaltaan Jordanialaisia tai heidän jälkeläisiään. Tämä asian vahvisti myös Jordanian Kuningas viime viikolla YK:ssa: ”Jordania ei tule koskaan ottamaan takaisin kansalaisiaan Länsirannalta”.
Alkuperäisestä Palestiinasta muodostettiin kolme muslimivaltiota; Libanon, Syyria ja Jordania. Sen lisäksi 4 prosenttia maa-alasta Britannia luovutti Israelin perustamiseen.
Neljännen ”Palestiinalaisvaltion” perustaminen ei paranna tilannetta vaan siirtää vain sodan lähemmäksi Jerusalemia, Israelin pääkaupunkia. Sitten lisävaatimukset jatkuvat , koska tavoite ei ole oma valtio vaan juutalaisten tappaminen. Uskomatonta? Ei. Totta.
Libanonin sota on yksiselitteisesti YK:n syytä.
YK ei ole toteuttanut päätöslauselmaa 1701, jonka mukaan YK:n piti perustaa Etelä-Libanoniin turvavyöhyke Israelin suojaksi. Nyt tuolla vyöhykkeellä on ”vartioinut” satoja YK sotilaita vuosikausia seuraamassa katseella kun Hizbollah on rakentanut hyökkäystunneleita ja rakettien laukaisualustoja YK:n puuttumatta mihinkään. YK on siis aktiivisesti tukenut terroristijärjestön laajenemista ja voimistumista.
YK todellakin on rikki.
Vieläpä on käynyt ilmi, että Hizbollah suunnitteli 7. lokakuun kaltaisia iskuja Pohjois-Israelin ja etenkin Galilean alueelle, mutta vielä suuremmalla mittakaavalla. Se on ampunut noin 10 000 rakettia Israeliin viimeisen vuoden aikana. Ne ja Iranin ampumat ballistiset ohjukset olisivat osuessaan tappaneet jo miljoona henkeä. Mutta koska Israelin ilmapuolustus, USA:n avulla, on tehokas, tällaisesta ei puhuta mitään. Ainoastaan Israelin tekemät vastatoimet uutisoidaan. Vieläpä vakiintuneen Israel-vastaisen narratiivin kautta. No miltä tämä tietenkin näyttää?
Uskomatonta? Ei. Totta.
Älkää olko sokeita. Toimikaa viisaasti.
Toiveikkain terveisin lukuisten puolesta,
Markus Nurmesniemi
LÄHDE: Oikeamedia.com/Vieraskynä-blogi 03.10.2024